KODĖL DANGUS ŽYDROS SPALVOS?

KODĖL DANGUS ŽYDROS SPALVOS?

KODĖL DANGUS ŽYDROS SPALVOS?

Dangus žydras todėl, kad į mūsų regėjimo lauką iš visų pusių įsiveržia žydri spinduliai. Bet kodėl jie žydri, jeigu Saulės šviesa balta?

Prieš pasiekdami Žemės paviršių, vadinasi, ir mūsų akis, Saulės spinduliai turi pereiti atmosferą. Kaip yra žinoma, balta spalva atsiranda, susimaišius spalvotiems vaivorykštės spinduliams. O kadangi kiekviena spalvotųjų spindulių rūšis yra skirtingų fizinių savybių, tai, keliaudami per atmosferą, jie skirtingai pakinta.

10-15 kilometrų aukštyje oro dalelės visų pirma išsklaido violetinius spindulius, todėl dangus ten atrodo violetinis. Žemiau išsklaidomi žydrieji Saulės šviesos spinduliai. Jie tartum išlaksto į visas puses, susidūrę su oro bei labai smulkių dulkių molekulėmis, ir patenka į žemę vadinasi, į mūsų regėjimo lauką visų pusių. Todėl giedras dangus mums atrodo šviesus ir žydras. Jeigu ore daug dulkių ir vandens lašelių rūko arba debesų pavidalu, tai tada išsisklaido visa baltoji spalva ir dangus atrodo mums balzganas.

šį reiškinį gerai iliustruoja dūmelis iš degančio papiroso, padėto, pavyzdžiui, ant peleninės krašto. Šio dūmelio spalva žydra, nes jame yra tiktai labai smulkios sudegusio tabako dalelės, išsklaidančios kaip tik žydruosius spindulius, kurie patenka mūsų regėjimo lauką. Užtat iš kandiklio kyla sunkus baltas dūmelis. Jis turi daug vandens dalelių, nes perėjo per visą papiroso tabaką ir paėmė iš jo daug drėgmės. Palyginti, didelės dūmų ir vandens mišinio molekulės iš dalies išsklaido baltą šviesą ir dūmai atrodo balsvi.

Sekite Mus
Komentarai išjungti.