Lap 5, 2022
31 Views
Komentavimas išjungtas įraše Motinos pieno baltymai

Motinos pieno baltymai

Written by

Motinos pieno baltymai (medžiagos, kurių reikia naujų kūno ląstelių statybai) savo chemine sudėtimi labai artimi kūdikio kūno baltymams.

Motinos pieno baltymus kūdikis lengvai pasisavina, be to, jame yra daug riebalų – labai koncentruotos maisto medžiagos, duodančios daug energijos ir šilumos. Jų daugiau būna paskutinėse pieno porcijose. Todėl naudinga, kad kūdikis kaskart iki galo iščiulptų krūtį. Su motinos pienu kūdikis gauna vitaminų A ir D.

Kūdikio vystymuisi labai svarbus motinos piene esantis cukrus, kuris skiriasi nuo įprasto mūsų vartojamo cukraus. Jis labai lengvai pasisavinamas, ir iš jo pasigamina kūdikiui reikalinga energija. Motinos piene esantis cukrus, vadinamas beta laktoze, trukdo kūdikio žarnyne vystytis pavojingoms, ligas sukeliančioms, bakterijoms.

Motinos pieno kokybė labai priklauso nuo maisto, kurį motina valgo. Žindymo technika. Žindymas yra sudėtingas veiksmas. Tačiau jis yra įgimtas ir kūdikio nereikia mokyti žįsti.

Pirmąsias 3 paras po gimdymo naujagimį maitinkite gulėdama ant šono. Mažylį pasiguldykite kiek pakelta galvute šonu taip, kad jo veidukas būtų ties krūtimi (16 pav.). Pirmuosius pieno lašus nutraukite ir išpilkite. Paskui į kūdikio burną įdėkite spenelį, o krūtį prilaikykite taip, kad jam neužspaustų nosies. Jei spenelis įtrauktas, jį reikia stipriau patraukti ir įdėti į burną kartu su pigmentiniu laukeliu.

Vieną kartą maitinkite iš vienos krūties, kitą kartą iš kitos. Maitinimo krūtimi trukmė iki 20 min. Jeigu naujagimis bevalgydamas užmigo, pažadinkite. Nuo 4-5 paros naujagimį maitinkite patogiai atsisėdusios. Mažylio galvutę visuomet truputį pakelkite į viršų. Pagal tai, kuria krūtimi maitinate, pasistatykite po koja suolelį, taip bus patogiau.

Kai speneliai plokšti ar įdubę, kūdikis jų neapžioja. Jeigu iki gimdymo nepavyko suformuoti krūtų spenelių, pabandykite maitinti užsidėjusios dirbtinį spenelį iš stiklo ir gumos. Dirbtinių spenelių galima įsigyti vaistinėse.

Kūdikiai, gimę su lūpos ar gomurio defektais (vadinamoji ,,kiškio lūpa” ar ,,vilko gomurys”), negali gerai apžioti spenelio, patraukti ir nuryti pieno. Jie springsta, pradeda čiaudėti. Kūdikį su perskilusiu gomuriu galite žindyti. Tik tuomet, kai jis traukia pieną, prispauskite jo nosį prie krūties.

Gimusius su šiais defektais kūdikius po maitinimo visuomet dar primaitinkite. Mat jie, dažnai bevalgydami, pavargsta ir neprivalgo. Jeigu kūdikis negali žįsti, pamaitinkite jį nutrauktu pienu su šaukšteliu. Pieną galite nutraukti rankomis ar pientraukiu, kurį nupirksite vaistinėje. Geriausia pieną nutraukti rankomis.

Jas kruopščiai nusiplaukite šiltu vandeniu su muilu ir šepečiu. Šepetys turi būti ne per kietas, išvirintas ir laikomas uždarame inde, kuriame buvo virintas.

Rankas nusišluostykite specialiai tik tam tikslui skirtu rankšluosčiu. Krūtį apiplaukite su ,,Vaikų” muilu ir vandeniu, po to dar apvalykite 2% boro rūgšties tirpalu ir švelniai iš visų pusių spaudinėkite pirštais spenelio kryptimi. Krūties nemaigykite, grubiai nebraukite. Žinokite, kuo geriau krūtis bus ištuštinta, tuo daugiau joje atsiras pieno.

Nutrauktą pieną sugirdykite kūdikiui, kai jis sunkiai sulaukia kito maitinimo, t. y. pasidaro neramus valandą ir daugiau prieš maitinimą, arba atsibunda naktį, neramiai užmiega. Ar kūdikiui užtenka pieno, galimas viena ir abiem rankomis spręsti iš jo nuotaikos ir kūno masės prieaugio per savaitę.

Jeigu kūdikis blogos nuotaikos, dažnai būna neramus ir per savaitę jo masė nepriauga (sverti reikia savaitės pradžioje ir pabaigoje su tais pačiais vystyklais arba geriau nuogą), vadinasi, jam trūksta pieno.

Sekite Mus
Article Categories:
Sveikata

Comments are closed.