Sau 13, 2023
291 Views
Komentavimas išjungtas įraše Gloksinija (Gloxinia) – Brazilijos miškų gumbinis augalas

Gloksinija (Gloxinia) – Brazilijos miškų gumbinis augalas

Written by

Gesnerinių (Gesneriaceae) šeimos; gloksinija – Brazilijos miškų gumbinis augalas, iš kurio išvesta daug įvairių hibridų. Žydi vasarą gražiais ryškių spalvų žiedais. Lapai apaugę plonais tankiais plaukeliais. Žiemą lapai bei stiebai sunyksta ir gloksinija neauga. Kambariuose auginama hibridinė rūšis – G. hybrida Hort.

Gloksinija veisiama sėklomis, dalijant gumbus ir lapais. Sėklos sėjamos gruodžio mėnesį į smėlingą viržinę žemę ir, daiginamos 20-25 laipsnių temperatūroje, per 2 savaites sudygsta. Daigeliai pikuojami į lėkštę ar vazoną, į smėlingą durpinės ir lapinės žemių mišinį. Paaugę daigai sodinami į 11 centimetrų skersmens vazonėlius. Žemių mišinys sudaromas iš 1 dalies durpinės, 1 dalies viržinės, 2 dalių lapinės žemės, 0,8 dalies sauso karvių mėšlo ir 0,5 dalies smėlio.

Dalijant gumbus gloksinija veisiama vasario mėnesį pradėjus sprogti akutėms, o lapais – kovo mėnesį. Šiam reikalui gloksinijos lapai nuskinami su koteliais. Koteliai su maža dalimi lapo statmenai įkišami vazonėlyje į drėgną, smėlingą žemę, pridengiami gaubtu stikliniu indu ir statomi šiltoje (20-25 laipsnių temperatūros) vietoje. Drėkinant smėlį arba žemę, reikia stengtis, kad vandens nepatektų ant lapų, nes gloksinijos lapai nuo to supūva.

Po 3-4 savaičių atsiranda šaknelės ir pradeda augti daigelis. Iš sėklų išaugintos gloksinijos žydi liepos mėnesį, o vegetatyviniu būdu gegužės-liepos mėnesiais. Žiemą gloksinija sustoja augusi, todėl, sunykus lapams ir stiebams, ji statoma su vazonėliu vėsioje (8-10 laipsnių temperatūros), sausoje vietoje ir retkarčiais negausiai (1-2 kartus per mėnesį) palaistoma, kad nesudžiūtų gumbai. Galima gumbus per žiemą laikyti ir smėlyje arba sausose durpėse.

Pelargonija (Pelargonium) – sausų subtropikų augalas, kilęs iš Pietų Afrikos

Vasario mėnesį gumbai sodinami 11-12 centimetrų skersmens vazonėliuose į anksčiau nurodytą žemių mišinį. Gloksinija mėgsta 16-18 laipsnių temperatūrą ir lengvą pavėsį.

Remtasi: kambarinės gėlės

Article Categories:
Augalai ir gėlės

Comments are closed.