Gru 18, 2022
163 Views
Komentavimas išjungtas įraše Skiepijimai – efektyviausias apsaugos būdas

Skiepijimai – efektyviausias apsaugos būdas

Written by

Skiepijimai – efektyviausias apsaugos būdas nuo tokių užkrečiamųjų ligų kaip tuberkuliozė, difterija, kokliušas, tymai, stabligė, poliomielitas (vaikų paralyžius), kiaulytė. Dar skiepijama nuo vidurių šiltinės, tuliaremijos, bruceliozės, erkinio encefalito. Šios ligos mūsų respublikoje pasitaiko retai, todėl skiepijama tik esant ypatingam reikalui.

Iki 1980 m. vaikai buvo skiepijami nuo raupų. Kadangi skiepų dėka ši baisi liga visame pasaulyje likviduota, tai dabar nuo jos jau nebeskiepijama.

Skiepijama pagal planą skiepų kalendorių, t. y. pagal laiką, kada paskiepytasis įgyja geriausią atsparumą vienai ar kelioms ligoms iš karto. Gimdymo skyriuje naujagimis paskiepijamas nuo tuberkuliozės pirmą kartą, o paskui-7, 12 ir 17 metų. 3 mėnesių kūdikiai pradedami skiepyti absorbuota kokliušo-difterijos-stabligés vakcina. Skiepijama iš eilės tris kartus kas 45 dienos. Po paskutinių skiepų praėjus 1,5 metų, dar kartą skiepijama. 6 ir 11 metų vaikai skiepijami kartu nuo difterijos ir stabligés.. 16 metų mergaitės dar kartą skiepijamos nuo stabligės. Taip skiepijant įgyjamas atsparumas trims pavojingoms vaikų užkrečiamosioms ligoms.

Pirmais gyvenimo metais vaikai skiepijami ne tik nuo kokliušo difterijos-stabligės, bet ir nuo poliomielito (duodamas atitinkamas žirnelis, kuris ištirpinamas ir sugirdomas vaikui). Antrais ir trečiais gyvenimo metais nuo poliomielito skiepijama du kartus kas 1,5 mėn., o paskui pirmoje ir aštuntoje klasėse. 15-18 mėnesių vaikai skiepijami kartu nuo tymų ir kiaulytės. Susirgę tymais nuo jų neskiepijami.

Vienerių metų vaikai skiepijami nuo gripo. Visi skiepai vaikų sveikatai nepavojingi. Kartais, paskiepijus nuo tymų, kai kuriems vaikams išryškėja lengva reakcija: pakyla neaukšta temperatūra, vaikas pakosti, pačiaudi, gali atsirasti nedidelis išbėrimas. Visi šie reiškiniai praeina per kelias dienas.

Jeigu vaikui buvo leistas gamaglobulinas, tai, ruošdamiesi vaiką skiepyti, apie tai informuokite gydytoją. Niekada vaikui neleiskite gamaglobulino nepasitarę su gydytoju. Dar nėra skiepų nuo skarlatinos, ir geltligės. Gamaglobulinas leidžiamas vaikams, kurie buvo kontakte su sergančiuoju geltlige. Šios ligos profilaktikai gamaglobuliną galima masiškai leisti lopšeliuose-darželiuose, mokyklose.

Skiepijimas labai rimtas darbas. Kaskart prieš skiepijimą vaiką turi apžiūrėti gydytojas. Nors skiepų negalima atidėlioti, bet skiepijami tik visai sveiki vaikai. Kai vaikas būna persirgęs bet kokia ūmine liga (pavyzdžiui, gripu, bronchitu, plaučių uždegimu ar vaikų užkrečiamosiomis ligomis), jo neskiepykite du mėnesius, nes pasilpęs organizmas gali nesureaguoti į skiepus ir nesusiformuos imunitetas (atsparumas) ligai, nuo kurios jis skiepijamas. Be to, kartais organizmas netinkamai sureaguoja į skiepus, ir vaikas gali susirgti.

Ruošdamiesi vaiką skiepyti, neužmirškite pasakyti gydytojui apie vaiko persirgtas ligas ir kada jis sirgo bei karščiavo paskutinį kartą.
Jeigu vaikas buvo kontakte su sergančiuoju užkrečiamąja liga, taip pat jo neskiepykite, bet apie tai būtinai pasakykite gydytojui. Jis patars, kada pakartotinai ateiti į vaikų polikliniką. Kai vaikas serga lėtine liga, dėl skiepijimo pasitarkite su gydančiuoju gydytoju, kuris kiekvienu konkrečiu atveju pasakys, ar galima ir kada vaiką skiepyti.

Article Categories:
Sveikata

Comments are closed.