Lap 27, 2022
23 Views
Komentavimas išjungtas įraše Vaiko kalendorius

Vaiko kalendorius

Written by

Vaiko kalendorius. Pirmas mėnuo. Tik ką gimęs naujagimis parodomas motinai, kad ji galėtų įsitikinti jo lytimi, įsižiūrėtų bruožus, o kartais ir ypatingas žymes, pavyzdžiui, apgamus ir kt. Pasitaiko, kad kūdikiai gimsta paburkusiu veidu ar patinusia galva, ir motinos labai nusivilia naujagimio išvaizda.

Taip būna dėl to, jog kūdikio galva, eidama pro siaurus gimdymo takus, deformuojasi, be to, priekyje einanti galvos ir veido dalis labai paburksta, subjauroja veidą. Tačiau tai neturi gąsdinti mamos, nes galvos deformacija ir patinimai praeina per 1-2 dienas ir kūdikis įgauna normalią išvaizdą.

Naujagimis yra fiziškai bejėgis, dėl to jam reikia pašalinės globos. Jis nenulaiko galvos. Kaklo raumenys pradeda susitraukinėti tik antrą gyvenimo savaitę. Visi raumenys yra rigidiški (stingūs), dėl to gali drebėti rankos, kojos. Tačiau tai greitai praeina. Naujagimio gerai išsivystę čiulpimo, rijimo, žiovavimo refleksai.

Ryškus tonusinis delno refleksas (palietus kūdikio delną kokiu nors daiktu, jis suima pirštais ir stipriai, laiko), taip pat ropojimo refleksas (gulinčiam ant pilvo kūdikiui pridėjus delną prie padų, jis refleksiškai atsispiria kojomis). Tačiau naujagimiams nėra mirkčiojimo reflekso, akių judesiai nevisiškai koordinuoti, neretai būna fiziologinis žvairumas, trūkčioja akies obuolys. Visa tai taip pat greitai praeina.

Klausa pirmomis dienomis silpna, bet laipsniškai gerėja. Antra gyvenimo savaitę atsiranda veido mimika, kuri rodo malonius ir nemalonius jutimus. (Apie naujagimio priežiūrą, maudymą, maitinimą, režimą žiūrėkite atitinkamus skyrius.)

Naujagimių ir kūdikių verksmas. Naujagimiai ir kūdikiai bet kokį nemalonų pojūtį išreiškia verksmu. Pradėjus kūdikiui verkti, išsiaiškinkite verksmo priežastį ir ją pašalinkite. Iš pradžių ji pakalbinkite, paglostykite galvą, paverskite ant kito šono ar nugaros.

Jei kūdikis vis tiek verkia, pažiūrėkite, ar jis nešlapias ar neišsituštinęs. Pervystytas kūdikis gali nusiraminti. Jei ir po to jis dar verkia, pagirdykite arbata ar vandeniu.

Tik neskubėkite kūdikiui tuoj pat duoti krūties arba pieno iš buteliuko, jei dar neatėjęs laikas maitinti. Kai iki maitinimo lieka 1 ar 2 val., verkiantį kūdikį reikia pagirdyti arbata. Prieš pat maitinimą arbatos nepatartina duoti, nes paskui jis nesuvalgys, kiek reikia pieno.

Jei verksmas kartojasi reguliariai 1 ar 2 val. prieš maitinimą, patikrinkite, ar kūdikis pakankamai gauna maisto, gal neprivalgo.. Tam kūdikį reikia sverti prieš ir po kiekvieno maitinimo 1-2 dienas iš eilės ir stebėti, kaip auga jo masė. Jei jis per mažai suvalgo, primaitinkite.

Kartais kūdikiai verkia, kai būna per šiltai suvystyti. Tuomet pakanka tik jį išvystyti. Kūdikiai dažnai verkia dėl pilvo skausmų, t. y. kai būna žarnų ar
skrandžio spazmai ir žarnyne susikaupia dujų. Spazmai atsiranda kūdikiui valgant ar tuoj pavalgius.

Dujos gaminasi žarnyne vykstant rūgimo procesams, o į skrandį oras patenka valgant. Ir dėl žarnų spazmų, ir dėl susikaupusių dujų kūdikis pasidaro neramus, verkia, spardosi, kartais atpila, jam parausta veidas, išpučia pilvą. Atsirūgus ir išėjus dujoms, kūdikis aprimsta.

Kad pilvo neskaudėtų dėl spazmų ar dujų, jį reikia pamasažuoti, pašildyti, palaikyti kūdikį stačią, kad atsirūgtų, paversti ant vieno, ant kito šono, paguldyti ant pilvo, o kartais tenka į išeinamąją angą įstumti dujų vamzdelį. Įtarus vidurių užkietėjimą, patartina padaryti klizmą.

Jei po visų šių priemonių kūdikis nenusiramina, kreipkitės į gydytoją, kuris išaiškins ir pašalins tikrąją priežastį.

Sekite Mus
Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Sveikata

Comments are closed.