Lap 23, 2018
160 Views
Komentavimas išjungtas įraše Kavos pupelės

Kavos pupelės

Written by

Kolumbija — antroji pagal svarbą kavos šalis, jos metinis eksportas viršija 6 mln. maišų, ir ši kava labai aukštos kokybės. Kolumbija yra Žemės rutulio „Kavos juostoje”, labai palankioje aukštumu ir kritulių kiekiu kavamedžiams auginti. Tačiau šalis yra Anduose, o kalnai yra kalnai. Nėra kelių, sunku panaudoti techniką.

Į šalies gilumą skverbtasi palei Magdalenos upę. XVIII a. pabaigoje kavos plantacijos nusidriekia iki Kuktos miesto. Čia buvo pasodinti sodinukai iš prancūzų Vest Indijos. Iš pradžių kava be išimties buvo vartojama tik šalies viduje. Iš Kuktos į Marakaibo uostą Venesueloje dvi savaites ją reikėjo gabenti mulais per džiungles, upes ir kalnus. Pirmas laivas Magdalenos upe atplaukė 1824 m. Geležinkeliu šalis buvo sujungta su Čile, Peru, Ekvadoru. Atidaromas Panamos kanalas ir Bonaventūro uostas labai tinka kavai eksportuoti. Kolumbijoje nuo XIX a. pabaigos kava tampa pagrindine eksporto preke.

Ryšium su kavos kainų pakilimu, 1977 m. labai padidėjo kavos kontrabanda iš Kolumbijos. Ji pasiekė beveik ketvirtadalį eksporto. Kava iš šalies gabenama jūra palei Karibų jūros pakrantes link nedidelės Arubos salos iš Mažųjų Antilų salyno, kur kontrabandininkai organizavo eksporto-importo kontoras. Šalies karinės pajėgos įsijungė kovą su kontrabandininkais. Tarp kitų Centrinės Amerikos šalių Kosta Rika kasmet rinkai pateikia 1,2 mln., Salvadoras — 500 tūkst., Dominikos Respublika — 350 tūkst. maišų. Meksika per pastarąjį ketvirti amžiaus kavos gamybą patrigubino (nuo 1 iki 3 mln. maišų).

Pokario metais smarkiai plėtojama kavos gamyba Afrikoje. Jei 1945 m. ji pateikdavo tik 10% pasaulinio kavos derliaus, tai dabar šis skaičius persirito per 25%. Ypač gamyba išaugo po tragiškos Brazilijos kavos plantacijų žūties. Tuomet Kotd Ivuaras pagal kavos gamybą pasaulyje užėmė trečiąją vietą, pasaulinei rinkai pateikęs apie 3,5 mln. maišų kavos, nors 1931 m. ten buvo gaminama tik 12 tūkst. maišų. Maždaug po 1 mln. maišų pateikia Kenija ir Zairas.

Ketvirtą vietą pagal kavos eksportą pasaulyje užima Angola, pateikusi daugiau kaip 3,5 mln. maišų per metus. 1977 m. buvo surinkta tik 80 tūkst. tonų. Ryšium su gamybos smukimu Angolos Liaudies Respublikoje 1980 m. buvo sudaryta speciali komisija gamybai didinti. Nustatytos naujos supirkimo kainos, kavos surinkėjams išdirbio normos, organizuotas socialistinis lenktyniavimas. Penktoje kavos talkoje 1980 m. nuėmimo kompanijoje dalyvavo savanorių brigados, liaudies armijos kareiviai, masinių visuomeninių organizacijų specialūs būriai.

Kamerūno eksportas 1941 m. sudarė tik 2 tūkst. maišų kavos per metus, o paskutiniais metais eksportas viršija 1 mln. Daugiau kaip 2 mln. maišų kavos pagaminama kavos pupelės tėvynėje Etiopijoje, bet beveik pusė suvartojama šalies viduje (daugiau kaip 3 kg žmogui per metus). Apskaičiuota, kad Etiopija galėtų padvigubinti kavos gamybą, nesodindama naujų medžiu, nes dabar dėl sunkiai prieinamu vietų didžioji dalis laukinės kavos lieka nesurinkta. Etiopijoje kavos gamyboje dirba 5 mln. žmonių, arba penktadalis šalies gyventojų. Kavos eksportas Etiopijai duoda 70% valiutinių įplaukų.

Article Categories:
Paslaugos

Comments are closed.