Lie 6, 2023
175 Views
Komentavimas išjungtas įraše Gėlininko inventorius

Gėlininko inventorius

Written by

Auginant gėles lauke (sode) reikia turėti kastuva ir sodo šakes žemei sukasti, grėblį žemei išlyginti, žymeklius eilutėms ar sodinimo vietoms sužymėti, kauptukų, žemės purentuvų, nedidelių kastuvėlių ir panašiai. Labai patogus yra sodo įrankių rinkiniai. įrankiai juose nedideli, labai patogūs smulkiems gėlių auginimo darbams: sulyginant, purenant žemę, iškasant ir persodinant augalų daigus ar nedidelius kerelius. Turint sekatorių, sodo žirkles ir peilį, patogu nukirpti ar nupjauti augalų stiebus, šaknis, perskirti šakniastiebius, padalyti kerus ir panašiai.

Reikia įsigyti bent pora kibirų: vieną paskirkime piktžolėms surinkti, žemių mišiniams daryti ir kitiems sodo darbams, o kitą – ką tik nuskintoms gėlėms pamerkti. Tai labai svarbu tada, kai nuskintas gėles ilgesnį laiką vėliau laikysime nepamerktas, pavyzdžiui, vežant iš sodo į namus, nešant kam nors įteikti. Nuskintos gėlės, pabuvusios pamerktos vandenyje, pasidaro standžios, negreit vysta.

Jeigu gėlių priežiūrai naudojate chemikalus, jiems išmaišyti, praskiesti, tirpinti imamas visai atskiras indas, skirtas vien tam reikalui. Ant jo aliejiniais dažais reikėtų užrašyti ,,Nuodai“, ,,Atsargiai” arba abu šiuos žodžius, ir saugoti, kad jaunesni vaikai jų nepaimtų. Dėl to reikia pasitarti ir su tėveliais.

Labai svarbu turėti sode laistytuvą. Pasėtoms sėkloms, gležniems sudygusiems bei pikuotiems daigeliams laistyti labiausiai tinka laistytuvai su labai smulkiomis skylutėmis vandens čiurkšlei. Smulkūs lašeliai nesuplaka žemės, vienodai ją drėkina, nepriplaka prie žemės daigų. Įsigyjant laistytuvą, reikia atkreipti dėmesį į skylučių vandeniui išbėgti dydį. Didelius, prigijusius, tvirtai augančius augalus galima laistyti ir su stambesnes skylutes turinčiu laistytuvu.

Tulpių ir kitų gėlių svogūnams sodinti patariama turėti lentą, kurios ilgis atitinka lysvės plotį, o plotis tarpus tarp sodinamų svogūnų eilių. Sodinant ties lentos kraštu iškasamas reikiamo gylio griovelis, į jį, stovėdami ant lentos, sudedame svogūnus. Lentą atverčiame atgal per jos plotį ir kasame kitą griovelį. Kasdami kartu užkasame anksčiau pasodintus svogūnus. Stovėdami ant lentos nesumindžiojame sodinimui paruoštos lysvės žemės, pasodiname svogūnus lygiais tarpais, nesutepame žeme avalynės.

Gėlininkui reikia turėti virvių, vielos, plaktuką, vinių, įvairių medžio ruošinių: kuoliukų, balanų kuolų ir pan., kurie bus panaudoti gėlėms pririšti, laipiojančių gėlių (kvapiųjų pelėžirnių, raganių ir kt.) atramoms padaryti. Dažnai gražius žiedus turime tik gražiai prižiūrėdami, pririšdami gėles. Sunkūs žiedai, nusvarina, išlanksto žiedynstiebius. Nepririštas gėles labai išvarto, priplaka prie žemės ar net nulaužia smulkūs vasaros lietus su vėjais. Taip atsitinka su aukštomis, laibomis gėlėmis: pentiniais, kurpelėmis, rykštenėmis, kardeliais ir kt.

Dygius kaktusus persodiname apsimovę pirštines. Galima tiesiog apvynioti kaktusą keliskart sulenkta popieriaus juostele ir, vienoje rankoje standžiai suėmus juostos galus, kaktusą persodinti ar atlikti kokią kitą operaciją, pavyzdžiui, paskiepyti, nupjauti ir pan. Dulkes ir žemių trupinėlius nuo šių augalų reikia valyti sausu arba drėgnu standžiu teptuku, kurį galima nusipirkti rašymo reikmenų parduotuvėse.

Indai gėlių auginimui. Kambarinės ir šiltnaminės gėlės bei atviro grunto gėlių daigai paprastai auginami moliniuose vazonuose, medinėse ar plastmasinėse dėžutėse, loveliuose. Dideli augalai sodinami į statines, kubilus iš medžio ar plastmasės. Pastaruoju metu vis daugiau naudojami plastmasiniai indai.

Moliniai indai. Paprastų neglazūruotų molinių vazonų forma ir dydžiai nuo seno yra standartizuoti. Jie yra atvirkščio kūgio formos, su skyle dugne vandens pertekliui nutekėti. Iš tokių vazonų lengva išimti augalus su nepažeista šaknų sistema persodinant. Vazonų aukštis lygus jų viršaus skersmeniui arba 1 cm žemesnis.

Specialioms kultūroms auginti standartiniai dydžiai yra pakeičiami. Rožėms tinka aukštesni, o kaktusams, paparčiams, priešingai, žemesni už standartinius vazonai. Jaunas gėlininkas turi žinoti, kad nauji moliniai vazonai prieš sodinimą nors keletą valandų turi būti mirkomi vandenyje, kad prigertų drėgmės. Sausi vazonai labai traukia iš žemės drėgmę ir apdegina pasodintų augalų šaknis.

Moliniai indai ilgainiui iš išorės pabąla nuo kalkių, kartais apauga samanomis, dėl ko negražiai atrodo. Bet svarbiausia, kad čia randa prieglobstį ligos ir kenkėjai. Todėl retkarčiais juos reikia nuplauti šiltu vandeniu, jame ištirpinus žaliojo muilo.

Moliniai indai gėlėms auginti daromi ir su dekoratyviniais elementais arba augalai, pasodinti paprastame vazone, įstatomi į dekoratyvias vazas ir vazonus. Jie puošia kambarį. Yra gaminama pailgų ir plokščių neaukštų indų, kuriuose iš sodinamų augalų sudaromos gražios kompozicijos. Nestambius sukulentus galima susodinti ant nedidelių dolomito gabalų, padarius įvairiose vietose įdubimus. Dolomito gabalas su pasodintais augalais laikomas lėkštutėje.

Plastmasiniai indai patogūs tuo, kad yra lengvi ir nedūžta. Nustatyta, kad juose augalai geriau vystosi, augimo metu geriau išsilaiko drėgmė, estetiškiau atrodo. Jie gaminami įvairiausių spalvų ir formų. Nesunkiai galima sudaryti jungtines kompozicijas iš kelių ar keliolikos vazonėlių, ypač miniatiūrinėms gėlėms auginti. Praktika parodė, kad stambiems augalams, palmėms, lauramedžiams ir kitiems labai tinka plasmasiniai kibirai, statinaitės. Dugne jiems reikia pragręžti skylutes.

Sėkloms sėti ar daigams auginti dar naudojamos medinės įvairių dydžių dėžutės, pagamintos iš stiprių lentelių. Iš vidaus apdeginus lietlempe, jos lieka švarios nuo ligų ir kenkėjų, nepūva nuo drėgmės. Apdeginti reikėtų ir kubilus, naudojamus stambesniems augalams pasodinti. Galima sėklas sėti ir vazonėliuose ar didesnėse dėžutėse nuo žuvų konservų.

Idealu daigus auginti durpių pūdinio ar popieriniuose puodeliuose, su kuriais vėliau augalai sodinami tiesiai į dirvą. Taip auginami daigai gėlių, jautrių persodinimui, pavyzdžiui, kvapieji pelėžirniai, darželiniai šalavijai ir kt. Pikuojant dėžutėse daigus, geriau daigų sodinimo vietas sužymėti specialiais žymekliais.

Drėgmę ir šilumą mėgstantys smulkūs drėgnųjų tropikų augalai gali būti auginami aukštuose įvairių formų stikliniuose induose. Dedamas nedidelis žemės sluoksnis indo dugne ir susodinama kompozicija iš augalų. Jie auga lyg mažame šiltnamyje. Jaunajam gamtininkui nereikėtų varžyti savo vaizduotės, pasirenkant indus, kuriant savo originalius gėlynus.

Article Categories:
Augalai ir gėlės

Comments are closed.