Vas 12, 2024
182 Views
Komentavimas išjungtas įraše Žiemos sodas reikalauja minimalios erdvės ir nereikalauja didelių išlaidų

Žiemos sodas reikalauja minimalios erdvės ir nereikalauja didelių išlaidų

Written by

Galima suabejoti žiemos sodo puoselėjimo prasme, kai viską galima tiesiog nusipirkti. Tačiau svarbu pažymėti, kad net ir išskirtiniausi žalumynai praranda eterinius aliejus ir dalį vitaminų vos per dvi valandas nuo jų nuėmimo. Būtent todėl verta įkurti kuklų žiemos sodą ant palangės, ypač tiems, kurie teikia pirmenybę maistingai mitybai arba tėvams, prižiūrintiems mažus vaikus. Žiemos mėnesiais įtraukus šviežių žalumynų, tai ne tik padidina šeimos suvartojamą maistą, bet ir žymiai pagerina bendrą jų savijautą. Be to, žolelės užkrės virtuvę ar gyvenamąją erdvę nuostabiais kvapais ir fitoncidais, kurie gali sumažinti galvos skausmą, paskatinti atsipalaiduoti, sužadinti apetitą ir sustiprinti imuninę sistemą.

Kaip tinkamai paruošti palangę?

Žiemos sodas reikalauja minimalios erdvės ir nereikalauja didelių išlaidų; jį galima lengvai pastatyti ant saulės apšviesto įstiklinto balkono, gerai apšviestos palangės ar patogiai pastatyto stalo prie lango. Optimalios sąlygos yra tada, kai virtuvės langas nukreiptas į pietų pusę ir visą dieną gauna daug saulės šviesos. Prieš įgyvendindami įvertinkite palangės matmenis ir įsigykite tinkamą maždaug 3-4 cm storio putplasčio gabalą, kurio plotis maždaug 10 cm viršija palangę.

Papildomas putplasčio plotis pasitarnaus kaip apsauginis barjeras nuo potencialiai žalingo per didelio karščio ir sauso oro, sklindančio iš radiatoriaus, poveikio. Patogiausias būdas yra tvirtinti putplastis prie palangės dvipuse lipnia juosta. Labai svarbu užtikrinti, kad augalai būtų apsaugoti nuo bet kokių šalto oro srovių, todėl vėdinant patalpą rekomenduojama juos laikinai uždengti sodo plėvele. Jei įmanoma, investuoti į fluorescencinę lempą būtų naudinga, nes ji papildomai apšviestų 2–3 valandas per dieną ir galiausiai pagerintų derliaus kokybę ir bendrą augalų išvaizdą. Verta paminėti, kad rinkoje yra daug įvairių nebrangių ir estetiškai patrauklių liuminescencinių lempų.

Optimali aplinka botaninėms rūšims klestėti.

Įsitikinkite, kad yra estetiškai atrodančių ne mažesnio kaip 15 cm skersmens augalų vazonų, kad padidintumėte savo virtuvės erdvės patrauklumą. Šiuose induose galima pasiekti optimalias žaliuojančių salierų, petražolių, morkų, burokėlių ir svogūnų augimo sąlygas. Ir atvirkščiai, stačiakampės talpyklos geriau tinka kitų rūšių žalumynams, pavyzdžiui, daigams, auginti. Būtina, kad visose talpyklose būtų tinkamos drenažo angos, o po jomis turėtų būti maždaug 4 cm gylio padėklas.

Nerekomenduojama naudoti sodo dirvožemio. Patartina įsigyti iš anksto paruoštą durpių substratą, papildytą perlitu ir mineralinėmis medžiagomis. Perlito įterpimas į dirvožemio mišinį užtikrina kvėpuojančią struktūrą, skatina dirvožemio aeraciją, apsaugo nuo sutankinimo, pagreitina augalų augimą ir skatina šaknų sistemos vystymąsi. Be to, norint užtikrinti puikų drenažą, būtina įterpti keramzito ir nedidelį kiekį smėlio. Galimi įvairių dydžių keramzito dalelės, leidžiančios pasirinkti akmenukus pagal pageidavimą. Nors dažniausiai naudojamas stambus keramzitas, jis neturi įtakos drenažo kokybei. Labai svarbu užtikrinti, kad keramzitas nepatektų pro puodo angas. Pagrindo negalima pilti tiesiai ant keramzito; vietoj to pirmiausia reikia įpilti 1–1,5 cm smėlio sluoksnį, o po to – pagrindą. Putplastis taip pat gali būti veiksminga drenažo medžiaga, nes neskatina pelyti. Tačiau jis neturi drėgmės sugėrimo savybių, todėl turėtų būti derinamas su hidrogeliu.

Asmenys, mėgstantys įvairias puošmenas, savo palangių sodą gali papuošti dekoratyviniais akmenimis ar alternatyviais papuošimais. Be to, norint prižiūrėti šį sodą, būtina turėti laistytuvą su pailgu snapeliu ir purkštuvą.

Auginimo laikotarpis išliks kulinarinės erdvės ribose.

Pabudimas iš žiemos miego būsenos.

Lapkričio ir gruodžio mėnesiais dėl riboto saulės spindulių kiekio žalumynams sunku išdygti iš sėklų. Dėl to, prasidėjus žiemai, patartina užsiimti greitu auginimu, skatinant augalus išvesti iš žiemos miego būsenos. Tai apima žalumynų atkūrimą iš svogūnėlių, šakniastiebių ir gumbų. Petražolės, salierai, morkos, burokėlių žalumynai tinka auginti ištisus metus. Šiam tikslui pageidautina naudoti vidutinio dydžio šakniavaisius, nes didesni užimtų per daug vietos, o iš mažesnių lapų augimas būtų minimalus. Pasirinktus šakniavaisius reikia tankiai sodinti į kompaktiškus konteinerius, pavyzdžiui, mažas dėžutes ar gėlių vazonus. Prieš sodinimą šių augalų šaknis reikia kruopščiai nuvalyti ir išdėstyti taip, kad maždaug 1–1,5 cm šaknies galvutės liktų virš dirvos. Reikia tinkamai laistyti pasodintus šakniavaisius, kurie vėliau turėtų būti dedami ant šviesiausios palangės. Jaunų lapų gaunamos šviesos intensyvumas tiesiogiai paveiks jų sultingumą ir gyvybingumą. Norint paskatinti lapų augimą, pirmąją savaitę būtina palaikyti 12–15 °C temperatūrą, o vėliau optimalią 20 °C temperatūrą.

Po 6-7 savaičių galima rinkti jaunus žalumynus. Vadinasi, jei daržovės pasėtos lapkričio pradžioje, malonumu valgyti šviežią žalią produkciją galima pasimėgauti šventiniu Kalėdų laikotarpiu. Norint užtikrinti nuolatinį jaunatviškų žalių daržovių tiekimą visą žiemą, patariama nesodinti jų visų iš karto, o sodinimus sodinti kas 3-4 dienas. Lapus galima skinti visą arba palaipsniui nuimant išorinius lapus. Paprastai vienas šakniavaisis atsinaujina 2–3 kartus, todėl po kelių derliaus nuėmimo ciklų reikia ištraukti šakniavaisį iš dirvožemio, nes jis jau išeikvojęs savo pajėgumus. Panašiai, jei išoriniai lapai palaipsniui apkarpomi, augalas ilgainiui pavargsta, todėl jį reikia išrauti.

Bene patogiausias būdas auginti svogūnų laiškus ant palangės yra naudojamas daugelio žmonių. Norint pasiekti aukščiausios klasės lapų augimą, būtina atidžiai parinkti tinkamas svogūnų veisles. Ropės svogūnai dėl ilgo ramybės periodo nėra itin tinkami žiemos sodui. Laiškiniai česnakai, dar vadinami trigubais svogūnais, yra idealus pasirinkimas auginant maistinių medžiagų turtingus žalumynus. Šios lemputės išdygsta, kai tik pajunta palankias sąlygas – šilumą ir drėgmę. Vėlyvą rudenį į kiekvieną vazoną pasodinami maždaug 5–6 svogūnėliai, nukarpius lapiją ir trečdaliu patrumpinus šaknis. Tada jie laikomi vėsioje aplinkoje, pavyzdžiui, įstiklintame balkone. Vėliau po vieną vazoną palaipsniui įnešamas į patalpą ir dedamas ant palangės, kur laistomas šiltu nusistovėjusiu vandeniu. Po 10–14 dienų svogūnų laiškai yra paruošti vartoti. Verta paminėti, kad jei lemputės bus apšviestos papildomai (maždaug 2 valandas per dieną), jos bus ryškesnės spalvos ir ryškesnio skonio.

Auginimo laikotarpis išliks kulinarinės erdvės ribose.

Viskas tinka žiemos sodui.

Mažesnius žolelių augalus galima nesunkiai perkelti iš sodo į vazonus ant palangės, o didesnius krūmus reikia padalinti arba persodinti naudoti šaknų šakeles ir ūglius. Tam ypač tinka daugiametės žolelės, tokios kaip raudonėlis, šalavijas, kraujažolė, mairūnai, katžolė, mėtos, melisos, čiobreliai, vienmečiai bazilikai. Paprastai bazilikas auginamas iš šakos, kur baziliko daigas nupjaunamas ir panardinamas į augimą skatinantį tirpalą, po to sodinamas į perlitą ir įdedamas į polietileninį maišelį. Maždaug po savaitės daigai išauga šaknys ir gali būti sėkmingai auginami vazonėlyje. Arba aitriųjų pipirų krūmų ir tam tikrų žolelių galima įsigyti prekybos centruose ar sodo reikmenų parduotuvėse. Į erdvius vazonus reikia sodinti mėtų, rozmarinų, katžolės, baziliko ir kitų žalumynų. Augalų viršūnes patartina nukirpti maždaug po savaitės, kad būtų skatinamas šakotis ir geros formos krūmo formavimasis. Be to, vazonų dirvožemio paviršių rekomenduojama padengti keramzitu, kad augalai būtų apsaugoti nuo pernelyg sauso oro.

Antrąja žiemos dalimi, kai pradeda daugėti šviesiojo paros valandos, tinkama sėti įvairių rūšių žalumynus. Pavyzdžiui, salotos dažniausiai sėjamos uždengiant vazonus apsaugine plėvele ir dedant į šiltą aplinką. Išdygusias salotas reikia kepti. Įdomu tai, kad krapai klesti net ir sudėtingomis namų sąlygomis. Norint paspartinti krapų augimą, sėklas rekomenduojama nuplauti tekančiu vandeniu, o vėliau prieš šlapią sėją 12 valandų mirkyti augimą skatinančiame tirpale. Tarp lengviausiai auginamų žalumynų yra paprikos, kurioms net nereikia dirvožemio. Galima tiesiog į negilų indą įdėti putplasčio gabalėlį, užpilti vandeniu ir pabarstyti sėklomis. Per savaitę galima tikėtis gausaus derliaus.

Drėgmės buvimas yra būtinas.

Žiemos sode augalus būtina reguliariai laistyti, naudojant kambario temperatūros negazuotą vandenį kas savaitę. Prieš laistymą į vandenį patartina įberti konkretų kiekį skystų arba tirpių trąšų, tinkamų daržovėms. Be to, svarbu reguliariai purkšti augalus, nes šildymo sezono metu patalpų atmosfera tampa per sausa. Naudinga į vandenį įtraukti biopreparato, kad sustiprintų augalų imunitetą, skatintų augimą ir apsisaugotų nuo ligų.

Article Categories:
Augalai ir gėlės

Comments are closed.